Biografia

Ľubo Virág je slovenský spevák, hudobník, skladateľ a textár (viď register členov SOZA)

Svoje detstvo a dospievanie prežil v obci Pata na výchove starých rodičov.

Ako už 14.ročný založil hudobnú skupinu Zenit a pôsobil v nej ako kapelník (skladby Milujem a rád ju mám, Pigičaj a iné známe piesne ).

Ďalšie jeho pôsobenie nasledovalo v zahraničí kde hral v tanečných zoskupeniach na basovú gitaru, gitaru so zameraním na sólový spev. Nemožno ani zabudnúť na pôsobenie vo väčších orchestroch, ktoré ho dopredvádzali vtedajšom Československu ako aj v zahraničí.

Svoj spevácky talent s nádherným zafarbením barytónového hlasu využil nie len pri štýle Pop-Swing music a Cimbalovej klasike (s Fantasy Orchestra, Čarovné husle, Diabolské husle, Rajtovci ), ale úspešne aj v štýle Operná klasika.

Vydaním veľkého počtu piesní na rôznych zvukových nosičoch sa Ľubo Virág stal (držiteľ zlatých a platinových ocenení ) vzorom pre iných vtedy dospievajúcich rómskych alebo majoritných hudobníkov a spevákov ( Kandráčovci, Kollárovci ).

Známe rómske, maďarské, južanské piesne s jeho slovenskými textami sú obklopené inou mäkkou harmóniou ktorú vedeli podať len rómski hudobníci v vtedajšom Československu s ktorými doslova tvoril.

 

Ďalšia spolupráca hudobné zoskupenia a interpreti :

  • Ladislav Rigo, Fantasy Orchestra, Ján Berky Mrenica, Bigband Radio Bratislava, Ivan Krajíček s jeho REPETE, Antonín Gondolán , Karel Gott , predspevák na spoločnom pódiu s Chris Norman, Mária Eliášová, Marco Pillo, Daniela Magálová, Jana Kocianová, Michal Dočolomanský, Daniela Baňasová, Marcela Lauferová, Marcela Molnarová, Dušan Grúň
  • cimbalovka Miroslava Rajta so synmi – RAJTOVCI, Marián Čekovský, Milan Vaškovič, Tomáš Redey a mnoho ďalších známych hudobných zoskupení a interpretov.

 

Rok 2018 aktuálna - deväť členná zostava Ľubo Virág & Ľubo Virág Band

Ľubo Virág doteraz pôsobí svojim umením na kultúrno-spoločenských akciách. Jeho hudobný záber je širokospektrálny od ľudovej piesne (slovenská, česká, maďarská, rómska, južanská atď.) po štýl klasiky, swingu a evergreenov. Texty z dielne Ľuba Virága ktorých je autorom, rozprávajú častokrát príbehy ktoré sa reálne udiali. Ich výpovednou hodnotou je sám život . Ak by niekto predsa len nevedel kam zaradiť Ľuba Virága stačí uviesť len jednu pieseň ktorá sa stala šlágrom u ľudí všetkých vekových skupín. Tou skladbou je pieseň “ Načo pôjdem domov“.

Spevákov prednes sa prispôsobuje svojim fanúšikom, prostrediu a dopytu.

Od recitálu po orchester.

Vystúpenia Ľuba Virága dosahujú rôzne hudobné podoby. Scéna vystúpení sa formuje podľa druhu spoločenskej, či štýlu osobitnej akcie.

Od r. 2018 sa začala formovať i vlastná hudobná skupina pod názvom ĽUBO VIRÁG BAND, ktorá sa dá nazvať multi-inštrumentálnym hudobným zoskupením.

Najbližšie koncerty